Főleg paradicsommal és uborkával összeültetve ajánlott. Hogyan szaporítsuk a büdöskét? Ha már van a kertben büdöske, akkor csak meg kell várni, amíg egy virága elnyílik. Ha elnyílt a virág és elkezdett száradni, akkor már le lehet csípni, mielőtt ledobja magáról a növény. Ha megfogjuk az elszáradt szirmokat, akkor könnyedén ki lehet húzni a rengeteg bársonyvirág mag ot, amit a virág rejt magában. Egy ilyen virág fej, akár több tíz magot is tartalmaz. Gyűjtsük össze ezeket a büdöske magokat és szárítsuk ki, majd tegyük el őket télen fénytől védett helyre. Büdöske szaporítása magról – tavasszal Már tavasszal, márciusban elkezdhetjük beltérben vagy fóliasátorban előnevelni a bársonyvirág palántákat. Április végén – május elején már végleges helyükre is vethetjük őket, illetve kiültethetjük a palántákat. 18 C-n 7-14 nap alatt csírázik. Kelés után ritkítsuk. Magjait 1-2cm mélyre vessük el, ha több sorban vetjük, akkor a sorok között, hagyjunk legalább 15cm távolságot. Ha sűrűn vannak, akkor érdemes ritkítani, átültetni a növényeket 15-20cm távolságra.

  1. Budoske-mag-ar - Tippek a minennapokhoz
  2. Kertészkedő: Büdöske - YouTube
  3. Büdöske, bársonyvirág szaporítása magról - KÉPEKKEL - Tippek a minennapokhoz

Budoske-mag-ar - Tippek a minennapokhoz

büdöske ültetése magról
Finom tapintása, ugyanakkor erős illata teszi különlegessé az Amerika déli területeiről származó, mexikói eredetű bársonyvirágot vagy közönséges névén büdöskét. A tizenhatodik században már gyógynövényként Európában is ismerték, és a tizennyolcadik század közepére hazánkban is elterjedtté vált. Az őszirózsafélék családjához tartozik, az alcsalád nemzetsége körülbelül húsz alfajt tart számon. A népnyelvben nevezik még: büdös rózsának és borsolának. A vidéki kertek, parkok elmaradhatatlan, ugyanakkor kedvelt dísznövénye, mely szegélyként, csoportosan, más dísznövény közé ültetve is látványos képet mutat. A virágok színe a sárga szinte minden színváltozatában előfordul a halvány sárgától a mélyvörösig, sőt már a fehér színű virág is kezd elterjedni. A növénynek sokak számára kellemetlen az illata, azonban erős szaga távol tartja a kártevőket, megvédi a növényeket, így a biokerteknek is kedvenc növényévé vált. A bársonyvirág egynyári dísznövény, minden évben újra kell ültetni, viszont a virágzása tavasz végétől egész nyáron át, őszig kitart.

Gyakran megtámadhatja a levéltető, mely ellen védekezni kell. Szaporítása tavasszal magvetéssel üveg alatt, vagy májusban közvetlenül a szabadföldben történhet. A virágnak és a levélnek a zsázsáéhoz hasonló fűszeres aromája van, bármilyen salátához felhasználhatjuk. Tetszetős lombja miatt jól hasznosítható a szabadon maradt rések kitöltésére az ágyásokban. Szépen mutat kerítésre felfuttatva vagy cserépből lecsüngve a teraszon is. Bársonyvirág vagy büdöske Őshazája a szubtrópusi Guatemala és Mexikó. Az egynyári virág jellegzetes sárga, telt virágai májustól októberig virágzik. A legtöbb fajta erős illattal rendelkezik. Különleges az apró bársonyvirág, amelynek fűszeres aromájú levelét és virágát ételek fűszerezésére, illetve teának használnak fel. A bársonyvirág (Tagetes) felálló, bokros, 20-30 cm magas növény. A széllel és az esővel szemben ellenálló bársonyvirág napos vagy félárnyékos helyet szereti, nedves, de jó vízáteresztő, tápanyagban gazdag talajt kedvel. A virágzás serkentése érdekében az elhervadt virágokat rendszeresen szedjük le.

Kertészkedő: Büdöske - YouTube

Kertészkedő: Büdöske - YouTube

  • Vízmérték 200 cm
  • Munkaidő szabályozása - heti 48 óra az EU felső határa- HR Portál
  • Bársonyvirág (büdöske), borsikafű (csombor) és körömvirág vetése Goldperger Andrással - YouTube
Szeretnéd virágmezővé változtatni az unalmas kerted? Bemutatjuk a legkönnyebben virágzásra bírható egynyáriakat, amelyekkel akár kezdők is próbálkozhatnak. Még 5 pompás növény. Büdöske - Tagetes Neve ellenére nehéz nem szeretni a büdöskét. Sárgás-narancsos virágai beragyogják a kertet, ráadásul az egyik legkönnyebben nevelhető egynyári. Amikor a többi virág kiég a nyári forróságban, rá számíthatunk, hogy kitartóan díszíti kertünket. Büdöske vetése: Magjait érdemes a virágok elnyíltával összegyűjtenünk, majd következő tavasszal 1-2 cm mélyre elvetnünk. Napfánykedvelő, szárazságtűrő, sőt a kártevőket távol tartó hasznos virágunk. Hajnalka - Ipomoea tricolor Ne feledkezzünk meg arról, hogy az egynyáriak között is találunk kiváló futónövényeket, melyek nyár közepére beborítják az elfedni kívánt pontokat és helyette kék, pink vagy fehér virágaival borítja be azt. Nevéből adódóan szirmait éjszaka összezárja, majd reggel és délelőtt kinyítja. Hajnalka vetése: Mivel magjait kemény burok végi, érdemes beáztatni őket 12-24 órára.

Magyarországon a bársonyvirág, vagy, ahogy a legtöbben ismerik a büdöske elmaradhatatlan virága, a természetes hatású vidéki kerteknek. Ez az élénk színű virágaival díszítő strapabíró dísznövény, a konyhakertben is bevethető a természetes növényvédelem részeként. Gyökérzete távol tarja a fonalférgeket, virágaival magához csalogatja a levéltetveket pusztító fátyolkát és a zengőlegyet. A felszín feletti részeivel elűzi a krumpli- és uborkabogarat, a liszteskét, a kukorica bagolylepkét és a káposztalegyet. Hazánkban a nagyvirágú bársonyvirág (Tagetes patula) és a kisvirágú bársonyvirág (Tagetes patula), illetve ezek hibridjei terjedtek el leginkább, bár maga a bársonyvirág (Tagetes) nemzetség, mintegy 20 fajt számlál. A kertészetek kínálatában időnként megtalálható az apró bársonyvirág (Tagetes tenuifolia) is, melynek érdekessége, hogy kellemes citrus ízű virágai ehetők, emiatt saláták ízesítésére is használják szirmait. Bármelyik büdöske fajt is választjuk, egy igazán hálás, emellett pedig nagyon dekoratív növényre tehetünk szert.

Büdöske, bársonyvirág szaporítása magról - KÉPEKKEL - Tippek a minennapokhoz

Talaj, öntözés és tápanyag A növény földjének nem szabad kiszáradnia. Kéthetente adjunk az öntözővízhez kerti növényeknek való tápoldatot is. Az általános kerti talaj megfelelő számára, mert nem érzékeny növény. A palántákat közvetlenül a végleges helyükre is kiültethetjük. Szaporítás A büdöske minden fajára igaz, hogy magjaikat közvetlenül a szabadba is elvethetjük, de ebben az esetben a növények csak később virágoznak. Ebből adódóan érdemes márciusban vagy áprilisban először szaporítóládába vetni. A magok sötétben, körülbelül 18 °C-os hőmérsékleten csíráznak a leggyorsabban. A csíralevelek 8-10 nap elteltével jelennek meg. Ilyenkor tegyük a ládát világos helyre. A kis növénykéket május végén ültessük ki a szabadba. Az egyes tövek között hagyjunk 20-25 cm, nagyobb fajoknál 30-35 cm távolságot. A növények földje legyen meleg és tápanyagokban gazdag. Ahova egyszer büdöskét ültettünk, ott még évekig csíráznak majd az elszórt magok, és különösen az első években dús állományt alkothatnak. Kártevők és betegségek A hőmérséklet-ingadozás hatására a virágok színe megváltozhat, a sötétebb fajták világosabbak lesznek.

Ahogy majdnem minden honlap, mi is használunk sütiket a weboldalunkon. Elfogadom Tudj meg többet...

Számos trópusi országban a növényt természetgyógyászati célokra fájdalom és lázcsillapítóként szél és vízhajtóként is alkalmazzák. Virágzata illóolajat is tartalmaz, melyet az illatszeripar hasznosít. Mindenem a kert. Legyen szó veteményesről, vagy éppen díszkertről. De a szobanövények is közel állnak a szívemhez. És persze mindezt a lehető legtermészetközelibb megközelítésben!

Tetszett a cikk? Hasznosnak gondolod? Tegyél jót barátaiddal, ismerőseiddel és oszd meg velük is! Ez a cikk még érdekelhet: 17 növény, amivel megtisztíthatod a levegőt

  1. Az alkohol lebomlása a szervezetben
  2. Lidl plus regisztráció online teljes film
  3. Gyomaendrőd polgármesteri hivatalos
  4. Osztas tizedes törttel
  5. Szép kártya előleg utalás
  6. Egy szál harangvirág karaoke full
  7. Budapest bank bankkártya aktiválás internet banking
  8. Boldog 1 hónapot szerelmem
  9. Ballagási vers 8 osztályosoknak 7
  10. Napraforgó mintás függöny konyhába
  11. Szolo lugas metszese
  12. A nagykövet lánya 132 rész magyarul videa
  13. Gymstick original 2.0 kék
August 12, 2022